Tuleval suvel algavad Eestis miljon eurot maksvad rauamaagi kaevandamise eeluuringud

Teadlased on üle poole sajandi oodanud võimalust uurida Jõhvi rauamaagi leiukohta ning nüüdseks on saadud nii luba kui ka raha, et alustada järgmisel suvel miljon eurot maksma minevaid eeluuringuid, millel võib olla ülemaailmne tähtsus.

Juba 1930. aastatel avastasid teadlased, et Jõhvi ümbruskonnas leidub rauamaaki, praeguseks on aga jõutud nii kaugele, et valmis ollakse eeluuringuteks, mille käigus loodetakse peale raua avastada hinnalisemaidki maavarasid: tsinki, niklit ja vaske, vahendas «Aktuaalne kaamera».

Algavate uuringute käigus jõutakse tõenäoliselt Eesti jaoks uute rekordsügavusteni, sest pooleteise kilomeetri sügavuselt pole Eestis maa sisemust veel uuritud.

«Meil on ees ka rauamaagi mahu hinnangud juba 1940ndate lõpust ja 1950ndatest, mis ütlevad, et kui see rauamaagikeha jätkub kilomeetri sügavusele, siis maagi maht on 1,5 miljardit tonni, mis on ka Euroopa mastaabis ülisuur – me päris seda ei usu, aga selleks, et uskumine teaduseks pöörata, on vaja uusi teadmisi,» rääkis Eesti geoloogiateenistuse direktor Alvar Soesoo.

Kuigi teadlased ei tegele kaevandamisega, vaid annavad vaid ülevaate leiust, siis tänapäevaseid tehnoloogiaid arvestades ei peaks teadlaste sõnul kohalikud elanikud võimalikku kaevandust kartma.

Uudise allikas: majandus24.postimees.ee, 26. september 2018, 23:21

Viide uudisele: https://majandus24.postimees.ee/6415044/tuleval-suvel-algavad-eestis-miljon-eurot-maksvad-rauamaagi-kaevandamise-eeluuringud