Selle aasta üks kuumimaid tooraineid on koobalt

Vähene pakkumine on pannud koobalti hinnad sellel aastal kiiresti tõusma ning arvatakse, et kallinemine võiks jätkuda, vahendab Bloomberg.

Koobalt on tänavu kallinenud 71 protsenti, sest metalli kasutatakse elektriautode akudes. Autotootjad, kes on järjest enam elektriautode poole vaatamas, on nõudluse kasvu juhtimas. Hind võib tõusta järgmise 18 kuu jooksul veel 60 protsenti, 90 000 dollarini tonnist, ütles kaevandusfirma Eurasian Resources Groupi (ERG) tegevjuht Benedikt Sobotka. Ta lisas, et kliendid tahavad juba praegu fikseerida toodangu hinda, mida hakatakse kaevandama alles 2018. aastal valmivas kaevanduses.

CO Koobalt www.taskutark.ee

Nõudlus hakkas kiiresti kasvama, sest koobaltit hakati rohkem kasutama nii nutitelefonides kui ka elektriautodes ja kodudes – hakati kartma, et pakkumine ei jõua järele. Kaevandushiiu Glencore’i miljardärist juht Ivan Glasenberg ütles eelmisel kuul, et elektriautode buum tuleb oodatust palju kiiremini.

Koobalt, mille hind tõusis 2016. aastal 37 protsenti, kauples eelmisel reedel 56 500 dollari juures, selgub Metal Bulletini andmetest. Selle aasta tõus on ületanud peaaegu kõiki suuremaid tooraineid.

Tõsi, näiteks investeerimispanga Morgan Stanley analüütikud arvavad, et ERG uus kaevandus suurendab pakkumist, mis hakkab hindu uuesti survestama. Lisaks sellele on turule tulnud palju spekulante.

Uudise allikas: Äripäev, www.aripaev.ee, MAIT KRAUN 08. juuni 2017, 22:02

Mis on koobalt? vaata siit (Vikipeediast)