Narva karjääris hakkas müttama Euroopa suurim keskkonnasõbralik buldooser

Narva karjääris lükkab ja kobestab alates juulist põlevkivi 113-tonnine Komatsu buldooser, mis olenemata oma hiiglaslikust suurusest on oluliselt keskkonnasõbralikum kui senised masinad.

Buldooser ristiti meie kuulsa sumomaadleja järgi Barutoks, kirjutab Accelerista.com.

Foto: Sven Soome, Eesti Energia
Foto: Sven Soome, Eesti Energia

Põlevkivi kaevandamisel ja keskkonnasõbralikkusel ei ole üldise teadmise järgi midagi ühist: tootmine on töö- ja ressursimahukas, kaevandusalade taastamine kulukas.

Kuna põlevkivile ei ole veel mõnda aega väga head alternatiivi, tuleb tööprotsessi loodusele vähemkurnavaks muuta. Kasvõi selle läbi, et panna tööle masinad, mis paiskavad õhku vähem heitmeid.

Eesti Energia ja Baltem esmaesitlesid 15. juulil Narva karjääris Komatsu uut keskkonnasõbralikumat, 113 tonni kaaluvat Euroopa suurimat buldooserit, mille heitgaasides sisaldub ca 80% vähem tahkeid osakesi ja ca poole võrra vähem lämmastikuheitmeid võrreldes varasemate mudelitega.

Jaapani masinatootja Komatsu on buldooseri (D475A-8E0) puhul pööranud erilist tähelepanu ka tootlikkusele, operaatori sõidumugavusele, masina vastupidavusele ja ohutusele: uue hiiu tootlikkus on 10% suurem.

Loe täisteksti saidil Accelerista.com