Tehnilise järelevalve ameti tellimusel valminud uuring sedastas, et hoonete kahjustused on osalt põhjustatud sügavamate pinnasekihtide liikumisest ning majade vajumine vähehaaval jätkub, kirjutab Põhjarannik.
“Näete, siin seinas on pragu. Lähme neljandale korrusele, seal on rõdu seinas suur pragu. Enamik pragusid ongi kinni pandud, aga uusi tekib pidevalt juurde,” juhib Kohtla-Järve korteriühistute juhtide assotsiatsiooni juhatuse liige Jelena Mutonen meid Sinivoore tänava 13. maja keskmistes trepikodades pragude jälil ühelt korruselt teisele.
“Siin on koridori põrandas lõhe, plaadid on kumeralt üles kerkinud,” näitab ta kolmandal korrusel.
“Siin on kumerus veel suurem,” esitleb korrus kõrgemal.
Jälgi suletud pragudest on ohtralt ka korterites ja keldrites. Sulgema võib neid jäädagi − ikka ja jälle tekivad uued. Elanikel on hirm, kuidas võib maja selline liikumine mõjutada torustikke. On nõutus, kuidas seesugust maja soojustada.
Majade vajumine jätkub
Mullu augustis pöördus Kohtla-Järve linnavalitsus Lõuna rajooni pragunevate kortermajade elanike murekirjast ajendatuna keskkonna- ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi, samuti tehnilise järelevalve ameti (TJA) poole.
Ametkonnad reageerisid hämmastavalt kiiresti: juba septembris tuldi TJAst kohapeale vaatama (lausa kahel korral), järgnes otsus tellida vajumise põhjuste selgitamiseks audit ning juba novembris tehtigi sellega algust.
Nüüd on audit valmis ning eile tutvustati seda algul linnavalitsusele, hiljem Lõuna rajooni elanikele.
Auditiga uuriti Katse 7, Sinivoore 7 ja Sinivoore 13 asuvaid kortermaju, mis on rajatud altkaevandatud alale eksperimentaalkorras eriprojektide järgi ja erilahendusi kasutades. Hoonete ehitamisel arvestati nende vajumisega tulevikus.
Audit tuvastas hoonetel kahjustusi, mis on osaliselt põhjustatud sügavamate pinnasekihtide liikumisest.
Refereeritud artikli täisteksti loe Põhjarannikust.