Amet pikendas vastuseisust hoolimata Estonia kaevanduse kaeveluba 30 aastaks

Keskkonnaamet pikendas kohaliku omavalitsuse vastuseisust hoolimata Estonia kaevanduse kaeveluba aastani 2049. Muudetud kaeveloaga tõusis kaevandatava põlevkivi aastamäär 8,2 miljonilt tonnilt kümnele miljonile tonnile.

Kuigi põlevkivi jätkub Estonia kaevanduses praegusi kaevemahte arvestades umbes 15 aastaks, otsustas Eesti Energia tütarettevõte Enefit Kaevandused eelmisel aastal taotleda kaeveluba 30 aastaks, vahendas “Aktuaalne kaamera”.

“Me ei tea, kui kaua meil sellises mahus töö jätkub, võib-olla läheb ka kaevandamise maht väiksemaks. Nii et see on väikese varuga antud ja küsitud. Tõenäoliselt me nii kaua ja nii pikalt ei kasuta seda luba,” ütles Eesti Energia arendusprojektide direktor Veljo Aleksandrov.

Alutaguse valla ettepanek oli pikendada maailma suurima põlevkivikaevanduse selle aasta augustini kehtinud kaeveluba kümneks aastaks.

“Ma loodan, et me ka nüüd saame need vead välja tuua sellepärast, et suhtlemine kui selline on järjepidev ja toimub kogu aeg. Lihtsalt varasem praktika on näidanud, et kaevelubade väljaandmise puhul kuulatakse meie häält tähelepanelikumalt,” kommenteeris Alutaguse vallavolikogu aseesimees Paul Kesküla.

Keskkonnaameti sõnul lähtuti kaeveloa väljastamise pikkusel ettevõtte soovist, arvestades sealjuures enamikku valla poolt tulnud ettepanekuid.

“Alutaguse vallavalitsus esitas meile kuus ettepanekut kaevandamisloa menetlemise käigus, millest me arvestasime viite. Need viis olid seotud vibratsiooni, müra ja veega ning need me seadsime ka täiendavaks tingimuseks. Aga see üks, tõesti, mis oli kümme aastat nagu nemad soovisid, siis me kaalutlusotsusega otsustasime, et 30 on põhjendatud,” selgitas keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme.

Estonia kaevanduse territooriumi kavatseb Eesti Energia kasutada ka pärast kaevanduse sulgemist elektri tootmiseks. Selleks on planeeritud sinna ehitada päikeseelektrijaam ja pumphüdroelektrijaam.

Uudise allikas: err.ee, Rene Kundla, Ida-Virumaa 31.01.2019 19.26, toimetaja Merili Nael